reede, 8. september 2017

Nädalateema 1 "Noppeid IT ajaloost" - asjad millest asja ei saanud

On intrigeeriv tunnistada IT-lahendust paljulubavaks kui seda edu ei saada. Põhjusel, et tõenduse idee geniaalsusele annab minu hinnangul just edu turul. Juhul kui idee autorid ise ei ole võimelised turul toime tulema, korjatakse see kindlasti mõne võimekama poolt üles. Ehk võiks väidelda teemal, et ebaeduga lahendused on halvad juba idee faasis. Küll aga leidub näiteid altminekutest juba toote esmastel etappidel kui ka kõrgeid kukkumisi turuliidri positsioonilt.
Yahoo! - on hea näide kompaniist, kes oli nii pimestatud oma edust, et ei märganud põhimõttelist muutust nende põhitoote arengusuundades. Teatavasti tegelesid yahoo interneti otsingumootori vastuste koostamisega ehk siis veebilehtede hindamisega inimesed. See andis küll täpse otsingu vaste kuid selline töö oli ilmselgelt ressursimahukas. Yahool ei olnud plaani juhtumiks, kus mõni teine ettevõte võib välja tulla innovaatlisema tootega. Google oli see, kes ütles, et siin on parem viis seda asja teha. Kusjuures 1999.a käisid läbirääkimised Google müümisest Excite´le vähem kui miljoni dollari eest (https://techcrunch.com/2010/09/29/google-excite/). Yahoo on hea näide sellest, et ka tipus olles ei saa loorberitele puhkama jääda. Peab olema tegevusplaan olukordadeks kus hakkab juhtuma halvim mida ette võib kujutada.
Google Glass - justkui ulmefilmi materjaliseerumine. Selgelt on tegemist läbikukkumisega. Raske on seda pidada mitte innovaatiliseks või vähelubavaks ideeks. Tehti ilmselgelt vigu. Üheksi hetkeks ei saanud Google Glass lahti prototüübi staatusest. Esimesi tooteid pakuti vaid nn avastajatele, kelleks olid enamajaolt ajakirjanikud ja suuremat sorti tehnikahuvilised. Loodetud positiivse tagasiside asemel ujutati meedia ja sotsiaalvõrgustik üle negatiivse kriitikaga. Sellega toime tulemiseks Googlil nagu plaan puudus. Lisaks veel privaatsust puudutavad juriidilised küsimused, millega toime tulemiseks ei oldud samuti ette valmistatud. Mis minu arvates peamine - mida see tore vidin tegema pidi? Millega see omanikule kasulik on? Mis probleeme lahendama? Seega, kas antud juhul oli ikka tegemist paljulubava ideega? (http://www.business2community.com/tech-gadgets/5-reasons-google-glass-miserable-failure-01462398#ED5Ayc5AvQOEgWz3.97)
Microsoft Bob (https://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Bob) - kas keegi üldse mäletab? Komistasin sellele otsa internetist suuremaid läbikukkumisi otsides. Olen kindel, et arendajad kes sellega tegelesid pidasid seda kindlasti uuenduslikuks ja innovatiivseks. On ka kunagi endal sellega põgus kokkupuude olnud. Mäletan et see jooksis pidevalt kokku, oli ebamugav ja tüütu. Kurja, ma ei leia alati oma töölaualtki pastakat üles. Nüüd hakka veel arvutis kirjutamiseks seda kuskilt virtuaalsetest sahtlitest otsima. Või mängu mänguasjde kastist. Aga pole halba ilma heata - juhtiv arendaja Microsoft Bob 2.0 juures oli Gabe Newell (https://en.wikipedia.org/wiki/Gabe_Newell ja https://blog.codinghorror.com/the-only-truly-failed-project/), hilisema Valve Corporation üks asutajatest. Half-Life ütleb vist kõigile midagi.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Nädalateema 13 - Geoinfosüsteemid ei ole ainult nägijatele

Osalesin 2013. a Eesti Rahvusraamatukogus toimunud rahvusvahelise geograafia nädala raames konverentsil nimega GIS päev. Olin selleks ajaks...